Çiftlikköy Mah. 32322 Sk. Onuk Plus Sitesi No: 20 Kat: 5 Daire: 12 Yenişehir-MERSİN
Çiftlikköy Mah. 32322 Sk. Onuk Plus Sit. No: 20/12 Yenişehir MERSİN
Uyum Bozukluğu

Uyum Bozukluğu

“2 ay önce küçük kızım Amerika’ya üniversite okumaya gitti. Daha önce hiç ayrı kalmamıştık, benim kızım gibi değil de dert ortağım gibiydi. Büyük kızımın evliliği de kötü gidiyordu. Boşanmaya karar verdiler. 2 tane gül gibi çocukları var, çok üzülüyorum onlar için. Eşim abarttığımı düşünüyor. Ama elimde değil. Sürekli onları düşünüyorum. İçim acıyor. Uykularımın tadı kaçtı. Küçük kızım burada olsaydı onunla dertleşir rahatlardım belki. Ama o da yok. Çok zor, çoook zor"

Hayatın içinde pek çok zorlayıcı olay yaşanır. Bu zorlayıcı olaylardan, olayın gerektirdiği kadar etkilenmek beklenen bir durumdur. Ancak beklenenden, olağan sayılabilecek etkilenmeden daha abartılı bir olumsuz etkilenme söz konusuysa bu durumda uyum bozukluğundan söz edilebilir. Boşanma, işsiz kalma, bir hastalık tanısı alma, bir yerden bir yere taşınma gibi kişinin hayatını etkileyen olaylar sonrasında ortaya çıkan bu ruhsal sorunlar depresif türden olabileceği gibi anksiyete bulguları ile de kendini gösterebilir. Davranış sorunları görülebilir ya da karışık bulgular içerebilir.

Sonuçta hastanın hayatını etkiler ve işlevselliğini bozar hale gelen uyum bozukluğunun tedavi edilmesi gerekir. Tedavide mümkünse zorlayıcı olay ile mücadele etme, aile bireyleri ile işbirliği içine girme, başa çıkma becerilerinin geliştirilmesi, destekleyici terapi ve hastanın durumuna göre ilaç tedavisi uygulanabilir.