Çiftlikköy Mah. 32322 Sk. Onuk Plus Sitesi No: 20 Kat: 5 Daire: 12 Yenişehir-MERSİN
Çiftlikköy Mah. 32322 Sk. Onuk Plus Sit. No: 20/12 Yenişehir MERSİN
Agorafobi

Agorafobi

“Yaklaşık 1 yıl önce arkadaşlarla basketbol oynarken fenalaştım. 112 ile apar topar acil servise götürdüler. Bir sürü tetkik yapıldı, birşeyin yok dediler. Panik atakmış. O zamandan beri maç yapmaz oldum. Maça çıkarsam yine öyle olacakmışım gibi geliyor. Evde yalnız kalmak istemiyorum. Yine fenalaşırsam, kimseye sesimi duyuramazsam diye korkuyorum…”

Agorafobi, panik atak ya da ona benzer bir durum geçirirsem, oradan kaçıp kurtulamazsam, sesimi duyuramazsam, yardım alamazsam korkusu ile belirli yerlere gitmek ya da belli durumlarda olmaktan korkmaktır. Bu durumlara, evde yalnız kalmak, ya da yalnız dışarı çıkmak, kalabalık ortamlara girmek, otobüse, uçağa, asansöre binmek gibi pek çok örnek verilebilir. Hissettikleri korku nedeniyle hastalar bu durumlarda bulunmaktan kaçınırlar. Kaçınma davranışı agorafobide ortaya çıkan bir durumdur. Yine fenalaşırsam şeklinde olan düşüncenin yarattığı korkuya da beklenti anksiyetesi denir.

Panik bozukluğuna %60 oranında agorafobi eşlik eder. Yani tekrarlayan panik ataklar yaşayan hastalarda agorafobi görülme riski yüksektir. Ancak tekrarlayan panik atağı olmaksızın da sadece agorafobisi olan hastalar olabilir.

Agorafobinin tedavisinde antidepresanlar kullanılır. İlaç tedavisi ile birlikte ya da hastanın durumuna göre tek başına bilişsel davranışçı tedavi de etkilinliği kanıtlanmış tedavi yöntemlerindendir.